Encyklopedie > Osobnosti

Egon Schiele 

1890 - 1918                                                                                                 malíř

 

Narodil se v roce 1890 v rakouském Tullnu v rodině přednosty železniční stanice. Matka se jmenovala Marie Soukupová a pocházela z Českého Krumlova.

Po smrti otce v roce 1905 se Egonovým poručníkem stává strýc Leopold Czihaczek, velký ctitel hudby. Kultivované prostředí strýcovy rodiny přivedlo Schieleho k umělecké dráze a ke vstupu na vídeňskou Akademii. Brzy se stává stoupencem nového uměleckého hnutí - secese.

 

V Českém Krumlově pobýval Schiele na krátkých pobytech během let 1907 - 1917. V roce 1911 dokonce plánoval přesídlit do města natrvalo, ale Egonův bohémský život, návštěvy krumlovských modelek, erotické náměty kreseb, to vše bylo pro maloměsto nestravitelné a tak byl po několika měsících donucen Krumlov opustit. Do obrazového cyklu "Mrtvé město" promítá tragické pocity. Zrekonstruovaný Schieleho ateliér z doby jeho působení v Českém Krumlově si mohou návštěvníci prohlédnout na břehu řeky Vltavy, na Plešivci č. p. 343 (v tzv. Jižním meandru).

V říjnu roku 1918 umírá ve Vídni na španělskou chřipku. Bylo mu necelých 28 let. Přesto zanechal i počtem velké dílo - na 250 obrazů a 2 000 kreseb. V současnosti jeho dílo prezentuje Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově.

(jm)