Encyklopedie > Region Český Krumlov > Historie regionu Český Krumlov > Středověká kolonizace regionu Český Krumlov

První zmínky o obcích a osadách regionu Český Krumlov

Abecední seznam dle obcí

Seznam řazený dle letopočtů

Obec, osada První písemná zmínka První písemná zmínka Obec, osada
Bednáře 1518 1037 Zátoň
Bělá 1361 1220 Přídolí
Benešov nad Černou 1383 1250 Rožmberk
Blansko 1360 1253 Český Krumlov
Blatná 1379 1257 Kaplice
Blažov 1358 1257 Vyšší Brod
Bližná 1268 1258 Světlík
Bližší Lhota 1440 1259 Nové Spolí
Bohdalovice 1310 1259 Sedlice
Bohouškovice 1312 1259 Spolí
Boletice 1263 1259 Rožmitál
Bor 1790 1259 Michnice
Borová 1440 1259 Sedlíkov
Brloh 1310 1262 Močerady
Budákov 1379 1263 Boletice
Bukovsko 1362 1263 Rychnov nad Malší
Černá v Pošumaví 1268 1263 Zlatá Koruna
Černé Údolí 1790 1263 Kájov
Černice 1315 1263 Kladné
Čertyně 1365 1263 Křenov
Červený Dvůr 1600 1263 Záhorkov
Čeřín 1278 1263 Křemže
Český Heršlák 1316 1266 Velešín
Český Krumlov 1253 1268 Černá v Pošumaví
Další Lhota 1440 1268 Dolní Vltavice
Dobechov 1378 1268 Bližná
Dobrkovice 1347 1268 Mokrá
Dobrné 1310 1268 Mýio
Dolní Drkolná 1281 1268 Provodice
Dolní Dvořiště 1279 1272 Vyšný
Dolní Jílovice 1277 1272 Hořice na Šumavě
Dolní Přísahov 1278 1277 Frymburk
Dolní Vltavice 1268 1277 Dolní Jílovice
Drochov 1349 1278 Horní Dvořiště
Dubová 1371 1278 Zátes
Frymburk 1277 1278 Čeřín
Hartunkov 1379 1278 Dolní Přísahov
Hašlovice 1310 1278 Horní Přísahov
Hejlov 1789 1278 Herbertov
Herbertov 1278 1278 Hrudkov
Heršlák 1289 1278 Studánky
Hněvanov 1379 1279 Dolní Dvořiště
Hodňov 1440 1279 Chlum
Holkov 1378 1281 Chvalšiny
Horní Dvořiště 1278 1281 Dolní Drkolná
Horní Planá 1332 1289 Heršlák
Horní Přísahov 1278 1290 Velké Strážné
Hořice na Šumavě 1272 1293 Němče
Hradiště 1400 1300 Kladenské Rovné
Hrudkov 1278 1305 Předmostí-Frýdava
Hubenov 1383 1305 Slavkov
Hůrka 1408 1310 Brloh
Chlum 1279 1310 Bohdalovice
Chlumec 1483 1310 Dobrné
Chlumeček 1440 1310 Hašlovice
Chmelná 1379 1310 Lužná
Chodeč 1381 1312 Chuchelec
Chuchelec 1312 1312 Pořešinec
Chvalšiny 1281 1312 Bohouškovice
Jánské Údolí 1748 1312 Výnězda
Jaroměř 1361 1312 Pořešín
Jelm 1440 1312 Mezipotočí
Jenín 1379 1315 Černice
Kájov 1263 1315 Skřidla
Kaliště 1316 1316 Český Heršlák
Kaplice 1257 1316 Rájov
Kladenské Rovné 1300 1316 Rájov
Kladné 1263 1316 Kaliště
Klení 1446 1332 Horní Planá
Kovářov 1694 1336 Štěkře
Kovářov 1379 1338 Lachovice
Krnín 1395 1339 Malšín
Křemže 1263 1340 Svéráz
Křenov 1263 1347 Dobrkovice
Kuklov 1378 1347 Slupenec
Kuří 1412 1347 Větřní
Květoňov 1349 1349 Novosedly
Lachovice 1338 1349 Květoňov
Lazec 1440 1349 Drochov
Lhotka 1543 1358 Střítež
Loučej 1440 1358 Žďár
Loučovice 1361 1358 Omlenička
Lužná 1310 1358 Blažov
Machovice 1379 1358 Stradov
Malonty 1360 1358 Omlenice
Malšín 1339 1358 Soběnov
Mezipotočí 1312 1358 Smrhov
Meziříčí 1439 1360 Valtéřov
Michnice 1259 1360 Blansko
Milná 1373 1360 Tichá
Močerady 1262 1360 Malonty
Mokrá 1268 1360 Tichá
Moravice 1400 1361 Trojany
Mostky 1366 1361 Loučovice
Mříč 1440 1361 Bělá
Mýio 1268 1361 Jaroměř
Nahořany 1379 1361 Velíška
Němče 1293 1362 Bukovsko
Nová Ves 1379 1365 Čertyně
Nové Domky 1789 1366 Mostky
Nové Spolí 1259 1368 Radčice
Novosedly 1349 1369 Rozpoutí
Olšina 1440 1371 Dubová
Omlenice 1358 1372 Rojšín
Omlenička 1358 1372 Ostrov
Osek 1379 1373 Milná
Ostrov 1372 1375 Práčov
Plešovice 1440 1376 Zátoňské Dvory
Pořešín 1312 1378 Kuklov
Pořešinec 1312 1378 Dobechov
Posudov 1379 1378 Holkov
Práčov 1375 1379 Hartunkov
Provodice 1268 1379 Nová Ves
Předmostí-Frýdava 1305 1379 Jenín
Přelštice 1470 1379 Rybník-Certlov
Přídolí 1220 1379 Všeměřice
Přísečno 1541 1379 Blatná
Přízeř 1379 1379 Kovářov
Radčice 1368 1379 Posudov
Radslav 1440 1379 Svatonina Lhota
Rájov 1316 1379 Chmelná
Rájov 1316 1379 Machovice
Ráveň 1380 1379 Osek
Rojšín 1372 1379 Záhořanky
Rozpoutí 1369 1379 Přízeř
Rožmberk 1250 1379 Hněvanov
Rožmitál 1259 1379 Budákov
Rybník-Certlov 1379 1379 Štedrkov
Rychnov nad Malší 1263 1379 Všeměřice
Rychtářov 1690 1379 Nahořany
Sedlice 1259 1379 Těchoráz
Sedlíkov 1259 1380 Ráveň
Skláře 1788 1381 Chodeč
Skřidla 1315 1383 Benešov nad Černou
Skupečné 1437 1383 Hubenov
Slavkov 1305 1387 Stupná
Slubice 1410 1389 Záluží
Slupenec 1347 1395 Krnín
Smrhov 1358 1400 Moravice
Soběnov 1358 1400 Hradiště
Spolí 1259 1401 Velislavice
Stradov 1358 1408 Hůrka
Střítež 1358 1410 Suš
Studánky 1278 1410 Slubice
Stupná 1387 1412 Kuří
Suš 1410 1437 Skupečné
Svatonina Lhota 1379 1439 Meziříčí
Svatý Tomáš 1522 1440 Radslav
Svéráz 1340 1440 Bližší Lhota
Světlík 1258 1440 Další Lhota
Šebanov 1530 1440 Hodňov
Štedrkov 1379 1440 Jelm
Štěkře 1336 1440 Olšina
Těchoráz 1379 1440 Žlábek
Tichá 1360 1440 Plešovice
Tichá 1360 1440 Loučej
Trojany 1361 1440 Borová
Valtéřov 1360 1440 Lazec
Velešín 1266 1440 Chlumeček
Velislavice 1401 1440 Mříč
Velíška 1361 1446 Klení
Velké Strážné 1290 1470 Přelštice
Větřní 1347 1483 Chlumec
Vinná 1841 1507 Vojslavy
Vojslavy 1507 1518 Bednáře
Všeměřice 1379 1522 Svatý Tomáš
Všeměřice 1379 1530 Šebanov
Výnězda 1312 1541 Přísečno
Vyšný 1272 1543 Lhotka
Vyšší Brod 1257 1600 Červený Dvůr
Záhorkov 1263 1690 Rychtářov
Záhořanky 1379 1694 Kovářov
Záluží 1389 1748 Jánské Údolí
Zátes 1278 1788 Skláře
Zátoň 1037 1789 Hejlov
Zátoňské Dvory 1376 1789 Nové Domky
Zlatá Koruna 1263 1790 Černé Údolí
Žďár 1358 1790 Bor
Žlábek 1440 1841 Vinná

(mj)

Další informace :
Středověká kolonizace regionu Český Krumlov